5 tipů, jak zajistit, aby plavky déle vypadaly jako nové

5 tipů, jak zajistit, aby plavky déle vypadaly jako nové

7. března 2023
O prádlePlavky

Karolína Marvánková

redaktorka

Aby vaše plavky mohly dlouho dělat parádu, je třeba jim věnovat speciální péči. Jen tak zajistíte, aby se z červené postupem času nestala vybledlá růžová a model ve velikosti S se nevytáhl na L. Poradíme vám, jak se o plavky starat, aby vydržely hezké co nejdéle.

1. Přeperte je hned po nákupu

První péče o plavky začíná ještě před tím, než se s nimi poprvé předvedete u vody. Protože je budete nosit přímo na těle, je z hygienických důvodů vhodné nové plavky zbavit všech viditelných i mikroskopických nečistot, které na nich mohly ulpět během skladování nebo přepravy.

Před prvním použití plavky namočte do vlažné vody (cca 30 °C) přidejte jemný prací prostředek nebo neutrální mýdlo a přeperte je. Plavky neždímejte, jen z nich lehce vymačkejte přebytečnou vodu a nechte je volně uschnout. Až přijde jejich čas, budete mít jistotu, že jsou čisté a připravené k nošení.  

2. Přemáchněte je po každém použití

Ať už se koupete kdekoliv, plavky po každém nošení opět vyperte ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem. Jedině tak budou dlouho vypadat jako nové. Nesušte je na přímém slunci, které může způsobit vyblednutí barev, a raději je nechte volně proschnout zavěšené ve stínu.

Dlouhodobé vystavení chlorované vodě z bazénu nebo slané mořské vodě může způsobit, že váš koupací úbor začne postupně ztrácet svou barvu a pružnost. Elastanu, který bývá složkou plavek, vůbec neprospívají zejména přechlorované bazény. Strukturu a barvu plavek ale může narušit i koupel v termálních pramenech s vyšší teplotou vody nebo absolvování bahenních lázní.

3. Nenechte je zapařit

Mokré plavky nikdy nenechávejte vlhké ve srolovaném stavu nebo plastovém sáčku. Ideální je plavky cestou z plovárny nebo pláže zabalit do ručníku, hned po návratu je přemáchnout a dát sušit.

Můžete si také pořídit speciální nepromokavý sáček na uchovávání mokrých plavek. Zpravidla mívá uvnitř pogumovaný materiál, který zajistí, že vám plavky nenamočí celý obsah plážové tašky. Ale ani v něm vlhké plavky neuchovávejte déle, než je nezbytné, protože jejich materiál potřebuje proschnout na vzduchu. Sáček oceníte třeba i na cestách, kdy si do něj zabalíte suché plavky nebo přípravky na opalování. 

4. Perte je na jemný program

Pokud plavky nechcete přepírat v ruce, nebo máte pocit, že potřebují důkladnější očistu, můžete je vyprat v pračce. Na praní použijte jemný a ideálně tekutý prací prostředek a vynechte aviváž nebo jiná změkčovadla, která by mohla narušit strukturu látky. Plavky umístěte do pracího sáčku, který zabrání jejich poškození, a pračku nastavte na jemný prací program.

Vyprané plavky usušte na vzduchu. Budete tak mít jistotu, že si udrží tvar i kvalitu materiálu. Do sušičky plavky nepatří, protože vysoká teplota způsobuje roztahování elastických vláken, a tak by vás po skončení sušicího cyklu mohlo čekat nepříjemné překvapení. Pokud budete plavky prát a sušit šetrně, mohou vám dobře sloužit i několik sezón.  

5. Eliminujte rizika poškození

I když se o plavky staráte podle pravidel, můžete doplatit na zdroje mechanického poškození. Proto si dávejte pozor na kameny, sezení na hrubém písku a kamenité pláži nebo na hrubý povrch tobogánu, který může plavky poničit. Potenciálním rizikem pro plavky jsou i některé šperky, jako například náhrdelníky, které navíc při vodních radovánkách snadno ztratíte.

Plavkám neprospívá ani tělesný pot nebo krém na opalování. Místo krému nebo oleje, který plavky může zamastit, raději používejte lehké opalovací mléko a plavky si oblékejte teprve, až se mléko vstřebá.

Astratex tip:

Dvoudílné i jednodílné. U nás najdete ty nejkrásnější plavky. Stačí si jen vybrat. Přečtěte si náš článek o všech základních plavkových střizích i nejnovějších trendech pro letošní sezónu.