8 typů podprsenek, které musíte znát

8 typů podprsenek, které musíte znát

13. října 2022
O prádle

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Každá událost i kousek oblečení si vyžadují jiné prádlo. Pod plesové šaty se hodí hladké prádlo, sportovní akce potřebují funkční kousky, které udrží na místě menší i větší poprsí. Pojďte se společně s námi podívat na 8 druhů podprsenek, které by vám určitě neměly chybět v šatníku.

Nevyztužené podprsenky

Nevyztužené podprsenky jsou takové, jejichž košíčky jsou měkké a snadno se přizpůsobují tvaru prsů. Bývají zpravidla ušity z jedné vrstvy krajky, bavlny či mikrovlákna. Košíčky nevyztužené podprsenky mohou být bez kostic nebo s kosticemi.

Tenký povrch nevyztužených košíčků umožňuje pokožce volně dýchat.
zdroj: Astratex
Bez kostic

Podprsenka bez kostic může mít mnoho střihů a tvarů, vždy jde však o podprsenku, do jejíchž košíčků nejsou všity kostice. Bezkosticové podprsenky jsou vhodné zejména pro mladé dívky, těhotné a kojící ženy či ženy po operaci prsou. Skvělé jsou i na domácí nošení. Velmi oblíbené jsou u starší generace žen, které preferují pohodlí. Dají se využít také jako podprsenky na spaní.

S kosticemi

Střihy s kosticemi poskytují prsům vysokou oporu a zároveň zachovávají jejich přirozený tvar. Vhodné jsou zejména pro větší poprsí, podle kterého se perfektně vytvarují a dobře tak sedí.

Polovyztužené podprsenky

Spodní část košíčku podprsenky je vyztužená a lehce tvarovaná, zatímco vrchní část podprsenky výztuž neobsahuje, je měkká a poddajná. Vrchní nevyztužená část košíčku bývá většinou ušita z krajky či tylu.

 Polovyztužené podprsenky jsou vhodné i pro velká prsa, která zespodu podepřou a vrchní část košíčků jim poskytne dostatek prostoru.
zdroj: Astratex

Polovyztužený střih podprsenky je vhodný pro každou velikost poprsí – díky spodní výztuži podprsenka drží hezký tvar poprsí, přesto v horní části nepřidává na objemu ňader.  Stručněji řečeno, spodní část prsa podpírá, vrchní měkká část se přizpůsobí plnosti a tvaru prsů.

Vyztužené podprsenky

Celé košíčky jsou vyztužené a zpravidla ušité z více vrstev měkkého materiálu. Proto jsou pevnější a jejich střih určuje výsledný tvar poprsí. Nejčastější je to tzv. T-střih (košíček je sešit ze tří dílů, šev má tvar písmene T), který zaručuje kulatý tvar košíčku. Nebo jsou košíčky naopak hladké, z jednoho kusu pěnového materiálu. Můžete se setkat i s tzv. moldovanými neboli pevně vyztuženými košíčky.

Vyztužené podprsenky mají zpevněné a vytvarované košíčky, které poprsí poskytnou potřebnou oporu, mírně ho nadzvednou a jemně vytvarují.
zdroj: Astratex

Vyztužené podprsenky nemají žádné vycpávky, které by prsa zvětšovaly. Jejich úkolem je plně zakrýt prsa a dodat jim správnou podporu. Vyztužené košíčky jsou vhodné pro menší i pro větší poprsí. Vytváří velmi pěkný a pevný vzhled poprsí.

Push-Up podprsenky

Podprsenka Push-Up pozvedává ňadra a vytváří plný dekolt. Jedná se o vyztuženou podprsenku s kosticí (může být i bez), která má ve spodní části vycpávky, díky nimž jsou prsa zvednuta a dělají dojem plnějšího dekoltu. Tyto vycpávky mohou být vyjímatelné, všité či vlisované přímo do košíčku.

Velikost vycpávek se různí, podprsenka tak může zvětšovat až o dvě velikosti (Double Push-Up). Mohou se také lišit typy vycpávek – od pěnových, silikonových až po gelové. Podprsenka s Push-Up efektem je vhodná pro malou i střední velikost poprsí.

Push-up podprsenky díky košíčkům s vyjímatelnými vycpávkami, pěnovou výztuží nebo silikonovou výplní pozvedají prsa a dodávají jim plný a pevný vzhled.
zdroj: Astratex

Bardot podprsenky

Bardotka (někdy také nazývaná Half Cup) je podprsenka se speciálním střihem košíčků – ty bývají níže střižené a ve vrchní části rovné. Středová část mezi prsy je vyšší. Bardotka má většinou i boční kostice, což zaručuje pevné držení prsou i po odepnutí ramínek. Bardotky také mívají na vnitřní straně obvodu silikonový pásek, který zabraňuje sklouznutí podprsenky.

Bardotka svůj název získala díky francouzské herecké ikoně Brigitte Bardot, která proslula okouzlujícím dekoltem.
zdroj: Astratex

Tento střih podprsenky podpírá poprsí zespodu směrem nahoru (často má i vycpávky), zvýrazňuje především horní linii prsou a vytváří tak krásně plný dekolt. Bardotku od běžné podprsenky rozeznáte díky tomu, že vrchní část košíčku takřka plynule přechází do obvodu podprsenky.

Plunge podprsenky

Podprsenka Plunge (někdy se jí také říká dekoltka nebo Decoplunge) se vyznačuje tím, že má vpředu mezi košíčky maximálně nízký střed. Proto je vhodná do hlubokých výstřihů.

Plunge podprsenky disponují nízkým středem švy ve tvaru písmene "T", které mají za úkol poskytovat poprsí ze stran oporu.
zdroj: Wonderbra
Plunge podprsenky pro menší poprsí

Často mívají vycpávky, ale na rozdíl od "pušapky", která prsa nadzvedává, vycpávky podprsenky Plunge prsa lehce tlačí k sobě. Tím vytváří krásně plný dekolt až hluboko do výstřihu.

Plunge podprsenky pro větší poprsí

Nemají Push-Up efekt, přesto mají stejný vliv na poprsí jako Plunge s vycpávkami. Využijí vlastní velikosti ňader – prsa z boku jemně stlačí, a tudíž vyplní celou pření linii poprsí.

Bralette podprsenky

Podprsenka Bralette alias braletka je v podledních letech velkým hitem dámských prádelníků. Braletka není vyztužená, nemá žádné vycpávky a ani kostice. Proto je dokonale pohodlná. Kvůli tomu, že nenabízí tak vysokou oporu jako jiné typy podprsenek, se nejlépe hodí pro ženy s menším nebo středním poprsím.

Braletky mají nevyztužené trojúhelníkové košíčky, které jsou zpravidla zdobené něžnou krajkou
zdroj: Astratex

Braletky mohou být krajkové, zdobené nebo vyrobené z průsvitného šifonu. Ale pokud vás na romantiku příliš neužije, můžete sáhnout po sportovnějším modelu v hladkém bavlněném provedení. Máte-li dostatek odvahy, můžete braletku se širším lemem nosit také jako top nebo si ji obléct pod sako.

Sportovní podprsenky

Nepostradatelný kousek oblečení, který by neměl chybět v šatníku žádné ženy. Úkolem sportovních podprsenek je zajistit poprsí spolehlivou oporu během jakékoliv zvýšené fyzické aktivity. Ušité jsou převážně z funkčních materiálů, které jsou prodyšné a odvádějí vlhkost od těla. Sportovní podprsenky se dělí podle toho, na jakou fyzickou aktivitu jsou vhodné na kousky s lehkou, střední a silnou oporou.

Úkolem sportovních podprsenek je zajistit poprsí spolehlivou oporu během zvýšené fyzické aktivity.
zdroj: Astratex
Sportovní podprsenky s lehkou oporou

Sportovní podprsenky s lehkou oporou se hodí na méně náročné sporty jako je jóga, rychlá chůze, pilates nebo golf. Tyto modely jsou také vhodné pro celodenní nošení nebo na spánek.

Sportovní podprsenky se střední oporou

Po modelech se střední oporou sáhněte při náročnějších sportech, mezi které patří cyklistika, bruslení (inline i lední) nebo třeba lyžování. Podprsenky lehce přitáhnou prsa k tělu a ideálně rozloží jejich váhu. Pokud ale máte větší poprsí, oblékněte podprsenky se střední oporou i na málo nenáročné aktivity.

Sportovní podprsenky se silnou oporou

Náročné sporty jako jsou běh, tenis nebo squash si vyžadují i náležitou oporu. Tu jim dokážou poskytnou podprsenky se silnou oporou, které pohyb prsou omezí až o 70 % a zabrání tak nevratnému vytažení prsních svalů.