Dejte domovu nový kabát, i malé změny udělají velký efekt

Dejte domovu nový kabát, i malé změny udělají velký efekt

1. května 2023
Trendy

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Toužíte po proměně svého domova, ale rekonstrukce se právě teď nevejde do rozpočtu? Díky doplňkům a bytovému textilu proměníte vzhled i atmosféru interiéru rychle a bez velkých investic. Poradíme, jak na to.

Obývací pokoj jako z časopisu

Obývák je místo, kde většina z nás tráví nejvíce času. Máme ho spojený s domácí pohodou, kdy si po náročném dni konečně hodíme nohy na stůl, otevřeme si nějaké mlsání a uvelebíme se u oblíbeného filmu, seriálu či knihy. Nejjednodušším krokem k navození příjemné domácí atmosféry jsou vonné sáčky, difuzéry či aromalampy. Vůně působí na naše celkové vnímání prostoru, v provoněné místnosti se cítíme příjemněji a klidněji.

Dominantou obývacího pokoje bývá sedačka či křesla. Že už mají nejlepší roky za sebou? Není potřeba hned kupovat nový nábytek. Zkuste praktické potahy dostupné v různých rozměrech i barvách. Kromě estetické plní i ochrannou funkci. Při zašpinění je snadno sundáte a vyperete. Do domácností s mazlíčky a malými dětmi jsou vynikající voděodolné potahy, které ochrání sedačku i křesla před ostrými drápky, špinavými packami či vylitým pitím.

Deky hrají mezi bytovým textilem dlouhodobě prim. Není divu, jelikož správná deka dokáže nejen zahřát, ale i doladit vzhled místnosti. Na výběr je nepřeberné množství vzorů, barev i materiálů. Sáhnout můžete po huňatém mikroplyši, hebkém polyesteru, klasické vlně nebo lehčí bavlně. Ve chvílích, kdy deku právě nevyužíváte, stačí ji složit a elegantně přehodit přes opěrku. Doplňte ji sladěnými polštářky a vyladěný obývák je na světě. 

Ložnice vašich snů

Spánek je základem zdraví i dobré nálady. Hlavním prvkem každé ložnice by tak měla být pohodlná postel s kvalitní matrací. Pokud jde o vzhled, proměnit ložnici v odpočinkovou oázu je ta nejsnadnější věc. Ložní prádlo vcukuletu vykouzlí nádech exotiky, severského stylu nebo vnese do ložnice romantickou atmosféru. Každou kombinací prostěradla a povlečení místnost naladíte do aktuální nálady nebo třeba ročního období.

Pokud si zakládáte na pořádku, zamilujete si přehozy. Díky přehozu přes den zakryjete povlečení, aby na něj nesedal prach. Prodloužíte tak dobu mezi praním, postel navíc vypadá krásně upraveně a elegantně. Sdílíte ložnici se svým domácím mazlíčkem nebo máte v rodině menší děti? Pak rozhodně sáhněte po chrániči matrace. Pokud se stane nehoda, matrace zůstane čistá a potah jednoduše hodíte do pračky.

Kuchyň je srdcem interiéru

Ty nejlepší vzpomínky se často vážou ke kuchyni. Aby taky ne, když tu vznikají všechny dobroty. Kuchyň je pro někoho místo, kde se pohybuje jen z nutnosti, pro někoho chrám. Ať už to máte jakkoli, stačí pár drobných doplňků a hned dostane nový vzhled.

V každém ročním období můžete proměnit stůl ve sváteční tabuli díky výběru prostírání nebo pěkného ubrusu. Příjemnou náladu navodí třeba kakao z nového hrnečku, oblíbené jsou motivy srdíček nebo květin. Do barev snadno sladíte i podsedáky na židle. Nebo vsadíte raději na potah? Nezapomeňte ani na utěrky nebo chňapky, i díky takovým maličkostem sjednotíte interiér do stylu, který se vám líbí.

Domácí wellness v koupelně

Kdo by nemiloval čas v koupelně. Je to místo, kde se pod horkou sprchou nebo při koupeli odreagujeme po dlouhém dni, kde o sebe s radostí pečujeme. I starší koupelny mohou dostat nový kabát díky pár doplňkům. Základem je koupelnová předložka. Zvolit lze polyester, bavlnu, bambus či luxusně vypadající dřevo. Do barvy pak snadno sladíte ručníky a osušky, koupit je můžete buď samostatně, nebo v celé sadě.