Jak pečovat o prádlo? Vyžaduje jemné zacházení

Jak pečovat o prádlo? Vyžaduje jemné zacházení

29. října 2022
O prádle

Karolína Marvánková

redaktorka

Pořídíte si nové krásné prádlo, a to po prvním nebo druhém vyprání ztratí svou hebkost, barvu či tvar. Je vám to povědomé? Přečtěte si, jak správně pečovat o spodní prádlo, pyžama a župany, aby stále vypadaly jako nové a mohly vám tak dělat radost o něco déle.

Podprsenky a kalhotky

Podprsenky i kalhotky se vyrábí z jemných materiálů, které bývají náchylné k poničení. Chcete-li, aby vám oblíbené kousky sloužily co nejdéle, věnujte jim tu nejšetrnější péči. To platí zejména pro modely z krajky, tylu nebo podprsenky vyrobené ze speciálních materiálů, jako je třeba oblíbená podprsenka Spacer 3D Viktoria.

Astartex tip:

 

Pokud dáváte přednost praní v pračce, riziko poškození podprsenek snížíte díky pracímu košíku, který se vám bude hodit také při praní kalhotek nebo punčoch. Pračku nastavte na jemný program bez ždímání a s co nejnižší teplotou.  

Při péči o jakékoliv prádlo se vždy řiďte pokyny na štítku od výrobce. Ten většinou doporučuje ruční praní. Výztužím v podprsenkách totiž nesvědčí tlak pračky a teplá voda. Totéž platí i pro kostice, které navíc při mechanickém poškození látky mohou z košíčků vyklouznout. Podprsenky proto perte ve studené nebo vlažné vodě za použití jemného pracího prostředku. Po vyprání je nikdy neždímejte, jen z nich lehce vymačkejte přebytečnou vodu a vyhněte se sušičce, jejíž teplo by nenávratně poškodilo výplň košíčků.

Jak ukládat podprsenky?

Vyztužené podprsenky nikdy nepřehýbejte v polovině a nevmačkávejte jeden košíček do druhého.  Místo toho je naskládejte za sebe do šuplíku či do krabice. Pokud máte hodně místa v šatně, podprsenky můžete vyvěsit na ramínka.

Zdroj: Astratex

Stahovací prádlo

Stahovací prádlo neustále získává na oblibě a dávno zažitý mýtus, že je jen pro ženy plných tvarů se postupně vytrácí. Proto se objevuje i v šatnících žen, které mají konfekční velikost S. Největší předností tohoto “kouzelného” prádla je vedle jeho střihu i výjimečná elasticita a pevnost materiálu. Často je také bezešvé, proto se perfektně hodí pod tenké hladké materiály, pod kterými se běžné prádlo rýsuje a může zkazit celkový dojem.

Astratex tip:

Stahovací prádlo se nežehlí. I při žehlení by totiž materiál přišel o své vlastnosti. Naštěstí se stahovací prádlo právě díky své pružnosti ani žehlit nemusí, na těle se přirozeně natáhne.

Pro co nejdelší uchování těchto vlastností je lepší prát stahovací prádlo v ruce ve studené či vlažné vodě. Při praní je dobré se vyhnout klasickým pracím práškům, jejich bělicí přísady totiž mohou vlákna prádla spálit a ty pak ztrácí svou pružnost. Nejlepší je použít speciální prací prostředek na jemné prádlo, vystačíte si ale i s obyčejným sprchovým gelem. Teplo sušičky ničí unikátní materiál prádla, proto se jí se stahovacím prádlem obloukem vyhněte.

Zdroj: Astratex

Župany, pyžama a noční košile

Župany se za léta svého působení v dámském šatníku staly nejen nezbytnými pomocníky po koupání, ale i v chladných ránech či studených zimních večerech. Jak se o ně správně starat, aby nám sloužily co nejdéle?

Župany z mikrovlákna

Doporučujeme praní pouze na 30 °C a na šetrný prací program. Nezapomeňte na vhodný prací prostředek a vyhněte se chemickému bělení či celému chemickému čištění.

Bavlněné župany

Bavlna má několik výhod, ale nesmíme zapomínat i na to, že se během praní při vysokých teplotách sráží. Proto perte bavlněné župany maximálně na 40 °C na šetrný program.

Zdroj: Astratex

Froté župany

U modelů z froté je výjimečně sušení v sušičce výhodou – vlákna županu se krásně oddělí a froté materiál si uchová svou příjemnou jemnost a hebkost.

Lehké župánky

Doporučujeme praní nejlépe na 30 °C a v pracím sáčku, který ochrání váš kousek před poničením.

Astratex tip:

Před prvním použitím župan určitě nejprve vyperte, a to dle pokynů uvedených na štítku produktu. Dbejte na nekombinování různých barevných odstínů, abyste předešli možnému obarvení vlákna. Župany sušte v závěsu na ramínku nebo ve vodorovné poloze na sušáku.

Pyžama a košile

Ačkoliv je bavlna velice odolným materiálem s dlouhou životností, určitě se vyvarujte nešetrnému zacházení. Pyžama i košile jsou často barevné a v některých případech mají různé potisky. Perte proto tyto produkty maximálně na 40 °C. Doporučujeme také šetrný program a používání vhodných pracích prostředků na barevné prádlo.

Astratex tip:

Pyžama s potisky nesušte v sušičce – obrázky by se k sobě mohly přilepit nebo by zanechat nevzhledné fleky na jiných tkaninách. Žehlit je ale můžete, nezapomeňte je však obrátit naruby.

Pokud je váš noční kousek s přídavkem kašmíru, teplota praní nesmí přesáhnout 30 °C a teplota při žehlení 100 °C. Při nesprávném zacházení se může kašmír nenávratně poškodit, a to by byla opravdu škoda.

Zdroj: Astratex