Poradíme, jak správně vybrat velikost plavek a jak o ně pečovat

Poradíme, jak správně vybrat velikost plavek a jak o ně pečovat

16. března 2023
Jak vybratPlavky

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Nejen u podprsenky a kalhotek je důležité znát svou správnou velikost. Nestačí ovšem jedno změření, protože ženské tělo se neustále mění. Pojďte se s námi podívat, jak se správně změřit a jak o vybrané plavky pečovat, aby dlouho vydržely.

Každý střih je jiný 

Velmi častým omylem je myslet si, že pokud se jednou změříte, máte vyhráno. Nejen, že naše tělo prochází změnami na měsíční bázi, ale záleží také na střihu prádla. Zejména u podprsenky nám mohou některé střihy sedět v odlišných velikostech. Pokud nosíte třeba velikost 90/D u vyztužených podprsenek, u nevyztužených vám může lépe padnout menší 90/C. Proto je potřeba pečlivě vybírat. 

DORINA, Dámské jednodílné plavky Ibadan (kód: D1775MI1_BK1), Dámské dvoudílné plavky Ibadan (kód: D1773MI1_BK1_sada)

Správné měření krok za krokem 

Astratex tip:

PODÍVEJTE SE NA NAŠE VIDEO A MĚŘENÍ PRO VÁS BUDE HRAČKA.

Velikostní tabulky jsou u každého produktu jiné, vždy se tedy při výběru podprsenky řiďte tabulkou u konkrétního modelu. V našich tabulkách používáme EU velikosti. 

Zdroj: Astratex

KROK 1: Měření prsou

🩱Měřte se buď bez podprsenky nebo v jednoduché bavlněné podprsence, která nezmenšuje prsa a nemá vycpávky. 

🩱Následně měřte ňadra v oblasti bradavek. Ujistěte se, že metr je ve vodorovné poloze po celém obvodu, a že se pohodlně nadechnete, aniž by vás tlačil. 

KROK 2: Měření pod prsy

🩱Změřte obvod těsně pod prsy. Dávejte si pozor, abyste metr měla v jedné rovině po celém obvodu. Při měření vydechněte a od finální hodnoty odečtěte 2 až 3 cm. 

🩱První naměřená hodnota vám v tabulce velikostí ukáže, jaký obvod podprsenky si zakoupit (např. 85) a druhá hodnota odhalí velikost košíčků (např. C). 

KROK 3: Obvod pasu 

🩱Měření obvodu pasu je důležité zejména pro nákup kalhotek s vysokým pasem a jednodílných plavek.  

🩱Obvod pasu měřte vždy v nejužší části trupu, zpravidla to bývá těsně nad pupíkem. 

KROK 4: Obvod boků 

🩱Oblékněte si klasické kalhotky či tanga, neměřte se v kalhotkách s kraťáskovými nohavičkami či ve stahovacím prádle. 

🩱Stoupněte si před zrcadlo a ujistěte se, že obvod měříte v nejširším místě. 

🩱Ideální je pomoc druhé osoby, která zajistí, že metr je ve vodorovné poloze. 

Esotiq, Dámské dvoudílné plavky Peniche Blue (kód: Peniche40743_sada)

Tipy k velikostním tabulkám 

V našich tabulkách používáme EU velikosti. 

U některých typů plavek se nepoužívá klasické číslování, ale velikosti S (small), M (medium), L (large), XL (extra large) atd. Podívejte se vždy do tabulky, jaká velikost je doporučena pro vaše naměřené míry. 

Pokud máte veliký rozdíl mezi velikostí spodní a vrchní části těla, je lepší zkusit nakombinovat spodní a vrchní díl od různých druhů plavek. Trefou do černého jsou modely s možností úpravy velikosti, zejména šňůrkové bikiny. U těch si snadno upravíte jak obvod vrchního, tak velikost spodního dílu. 

Maaji, Dámské oboustranné dvoudílné plavky Maaji Stone Blue Gliter (kód: 3461SBR001_sada)

Jak zachovat kvalitu: správná péče o plavky 

☀️ Před prvním použitím 

Plavky přeperte ve vlažné vodě a nechte uschnout ve vodorovné poloze. Košíčky podložte ručníkem či bavlněnou utěrkou, aby držely tvar. 

☀️ Co s mokrými plavkami? 

Na přenos je zabalte ideálně do ručníku či utěrky. V igelitovém sáčku se chlor i sůl snadněji zažerou do vláken a mohou je poničit. Po příchodu domů je ihned vybalte z vaší plážové tašky.

☀️ Střídejte více kousků 

Víte, že při celodenním nošení byste měla vystřídat minimálně dvoje plavky? Pokud máte jedny, určité partie a zároveň části plavek mohou být celý den mokré. To není dobré ani pro vaši pokožku, ani pro látku plavek. 

☀️ Namažte se před oblékáním 

Opalovací krémy, spreje a oleje na plavkách zanechávají těžko odstranitelné skvrny. Plavky si oblékněte až poté, co se namažete a necháte přípravek dobře vstřebat. Při mazání během nošení vždy část plavek odhrňte, kůži namažte, nechte chvíli zaschnout a pak vraťte látku na místo.  

☀️ Praní, žehlení a sušení 

Plavky perte po každém nošení v čisté vodě, nebo přidejte mýdlo s neutrálním pH. Nepoužívejte aviváž, která negativně ovlivňuje pružnost vláken. Plavky sušte ideálně na vzduchu ve vodorovné poloze. Vyhněte se přímému slunci, sušičce i radiátorům, plavky nežehlete. Přímé působení vysokých teplot narušuje strukturu materiálu i barvu. 

☀️ Jak na skvrny? 

Použijte jedlou sodu, kterou nasypete přímo na flíček. Nechte chvíli působit a vyperte. Pomoci může také pár kapek bílého octa přidaného do vody. Pozor ale na množství, aby se neponičila barva tkaniny. 

Etna, Plážové pareo Vivien (kód: Vivien_pareo)

Náš tip:

Hledáte plavkovou inspiraci? Mrkněte náš plavkový rozcestník, kde najdete přehled nejoblíbenějších střihů plavek i letošní trendy.