Mezinárodní den spodního prádla je tu! Znáte jeho historii?

Mezinárodní den spodního prádla je tu! Znáte jeho historii?

3. dubna 2023
O prádle

Karolína Marvánková

redaktorka

Spodní prádlo je součástí celého našeho života, a proto si i ono zaslouží svůj den. Vydejte se s námi na malou procházku historií. Společně se podíváme na vývoj prádla v průběhu věků.

Od korzetů k modernímu prádlu

Kde jinde začít než u korzetů. Ty postupem času lehce měnily svůj vzhled. V 19. století získaly ikonický tvar přesýpacích hodin, díky kterému ženám vytvořily kýžené křivky. Jelikož se v korzetech ale velmi těžko dýchalo, omdlévání bylo na denním pořádku. Ke konci tohoto století dokonce vznikaly korzety pro děti i elektrické korzety, které dámám měly pomoci od slabých zad, k posílení vnitřních orgánů a rozvoji hrudníku.   

Zdroj: GETTY IMAGES

První „podprsenky” se objevily až na počátku 20. století. Jednalo se o dva sešité kapesníčky zavázané stuhou, stále ale existovaly korzety jen v jiné podobě. Ve dvacátých letech se změnil standard krásy z kyprých a oblých tvarů na chlapeckou postavu. Ženy tedy začaly nosit volné a beztvaré oblečení. Proto tehdejší korzety zeštíhlovaly a zplošťovaly boky. 

Zdroj: GETTY IMAGES

Války a spodní prádlo

Ač by to tak na první pohled nemuselo působit, války s vývojem spodního prádla úzce souvisí. Když Spojené státy americké vstoupily do první světové války, měly nedostatek železa na výrobu zbraní. Proto byly všechny americké ženy vyzvány, aby přestaly kupovat korzety s kovovými kosticemi. Díky tomuto kroku se Spojeným státům americkým podařilo ušetřit několik desítek tisíc tun železa. 

Zdroj: GETTY IMAGES

Během druhé světové války si ženy na zadní stranu lýtek malovaly svislý pruh, aby tam, i přes situaci s nedostatkem zásob, vytvořily iluzi punčoch. Během stejného období byly vyráběny i speciální korzety pro ženy v pomocných silách. Tento módní kousek ženy nosily pod sakem, které si často sundávaly, a proto byly na korzety všívány kapsy, aby si do nich mohly uložit malé předměty a drobné peníze. 

Perličky z historie spodního prádla

👙 Číslování košíčků podprsenek podle písmen abecedy poprvé představila firma S. H. and Company v roce 1932.  

👙 První podprsenka bez ramínek se objevila v roce 1946 a ženy dostaly alternativu ke korzetům při nošení odhalujících výstřihů. 

Zdroj: GETTY IMAGES

👙 O tři roky později se objevily první nalepovací podprsenky, které byly ještě lepší alternativou pod šaty s odhalenými zády nebo do hlubokých výstřihů. 

👙 Takzvaná Bra Bag podprsenka v sobě měla zabudované nafukovací vložky. Ženám stačilo foukat do přiložené trubice, dokud nedosáhly požadované velikosti poprsí.

Zdroj: GETTY IMAGES

👙 Na začátku druhé poloviny 20. století byl představený "tajný kamarád". Jednalo se o polštářek, který dodal zadečku Push-Up efekt.

👙 Vystouplé bradavky byly v sedmdesátých letech hitem. Proto vznikl nový model podprsenky, tzv. Nipple bra. Jednalo se o klasickou podprsenku s všitými umělými bradavkami.

Zdroj: GETTY IMAGES

A jaké prádlo milujeme v současnosti?

Každá jsme jiná, ale nedáme dopustit na krásné spodní prádlo, od kterého očekáváme především pohodlí a maximální oporu. Někdy jsou ale chvíle, kdy vyměníme kousky na denní nošení za svůdný set nebo sportovní podprsenku. Protože milujeme prádlo, které je...