Mezinárodní den spodního prádla: Od korzetu k moderní podprsence

Mezinárodní den spodního prádla: Od korzetu k moderní podprsence

3. dubna 2024
O prádle

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Spodní prádlo neodmyslitelně patří k našemu životu. Není tedy divu, že jako takové má svůj vlastní mezinárodní den, který připadá na 3. dubna. Vydejte se s námi na malou procházku historií. Společně se podíváme na vývoj prádla v průběhu věků.

Korzet jako začátek revoluce

Ačkoli za první spodní prádlo by mohly být považovány bederní roušky z dob starého Říma, my začneme u korzetů, které položily pomyslný základní stavební kámen pro další vývoj dámského prádla. Historické korzety samozřejmě nevypadaly, jako ty dnešní. A nebyly ani zdaleka pohodlné. Jejich vzhled se různě měnil, až se v 19. století ustálil do ikonického tvaru přesýpacích hodin. Ženy milovaly křivky, které jim korzety pomáhaly získat. Díky nepříliš sofistikovaným kostrukcím a velmi pevnému šněrování se však v korzetech téměř nedalo dýchat. Omdlévání tak bylo na denním pořádku. Vznikly různé podivné variace, jako třeba dětské korzety či elektrické korzety, které měly ulevit od slabých zad a posílit vnitřní orgány. Naše předchůdkyně tak skutečně pro krásnu musely trpět.

Zdroj: GETTY IMAGES

Korzety hrály v dámské módě dlouho první housle. Ve dvacátých letech se změnil standard krásy a místo kyprých a oblých tvarů začala společnost preferovat spíše chlapeckou postavu. Ženy tedy přešly k volnému a beztvarému oblečení a tehdejší korzety měly za úkol zeštíhlovat a zploštit boky i hrudník. Něco, co připomínalo podprsenku se objevilo až na počátku 20. století. Jednalo se v podtatě o dva sešité kapesníčky zavázané stuhou.

Zdroj: GETTY IMAGES

Spodní prádlo v době válečného úsilí

Stejně jako mnoho ostatních odvětví, i módní průmysl ovlivnily války. Když Spojené státy americké vstoupily do První světové války, armáda měla nedostatek železa na výrobu zbraní. Proto byly všechny americké ženy vyzvány, aby přestaly kupovat korzety s kovovými kosticemi. Díky tomuto kroku se Spojeným státům americkým podařilo ušetřit několik desítek tisíc tun železa. 

Během Druhé světové války byly punčochy nedostatkové zboží. Ženy si na zadní stranu lýtek malovaly svislý pruh, aby vytvořily alespoň iluzi punčoch. V té době byly také vyráběny specilální korzerty pro ženy z pomocných sborů. Nosily se zpravidla pod sakem a byly na nich všité kapsy na drobné předměty a peníze.

Zdroj: GETTY IMAGES

Perličky z historie spodního prádla

Označení velikosti košíčků pomocí písmen poprvé představila firma S. H. and Company v roce 1932.

První podprsenka bez ramínek se objevila v roce 1946 a ženy tak dostaly alternativu ke korzetům při nošení odhalujících výstřihů. 

Zdroj: GETTY IMAGES

O tři roky později, v roce 1949, se objevily první nalepovací podprsenky, které usnadnily nošení populárních modelů s výstřihem na zádech a hlubokých dekoltů.

Takzvaná Bra Bag podprsenka v sobě měla zabudované nafukovací vložky. Ženám stačilo foukat do přiložené trubice, dokud nedosáhly požadované velikosti.

Zdroj: GETTY IMAGES

Na začátku druhé poloviny 20. století byl představený takzvaný tajný kamarád. Jednalo se o polštářek, který dodal zadečku Push-Up efekt.

Vystouplé bradavky byly v sedmdesátých letech hitem. Proto vznikl nový model podprsenky Nipple bra s všitými umělými bradavkami. Podobný nápad využila v roce 2023 značka Skims, kterou založila influencerka Kim Kardashian. Její model Nipple Push-Up bra se vyprodal rychlostí blesku a dokázal, že i v módě se historie stále opakuje. 

Zdroj: GETTY IMAGES

Spodní prádlo v současnosti

Když se dnes zeptáte žen, co musí splňovat dokonalé spodní prádlo, většina odpoví jasně. Pohodlí, pohodlí a zase pohodlí. Máme vysoké nároky na střihy i materiály. Dávno pryč jsou doby, kdy jsme byly smířené s tím, že kostice tlačí, látka nepruží a škrábe a po celém dni máme otlačené rudé fleky na kůži. To ale neznamená, že jsme rezignovaly na vzhled prádla či jeho svůdnost. Naopak díky dnešním technologiím, výrobním postupům a materiálům si můžeme užívat kombinaci obojího. A díky Astratexu si krásné, skvěle padnoucí a pohodlné prádlo může dopřát každá žena, ať už se podobá slavné modelce Twiggy, nebo se pyšní barokními oblinami.

Jaké prádlo milujeme dnes?