Nejlepší kojicí podprsenka? Správně padnoucí a pohodlná

Nejlepší kojicí podprsenka? Správně padnoucí a pohodlná

10. ledna 2024
O prádle

Karolína Marvánková

redaktorka

Blíží se den, kdy do rodiny přivítáte nového člena? Pokud už máte vybavený dětský pokojíček a dupačky vyrovnané v komodě, nastal čas myslet také na sebe. Začít můžete tím, že si pořídíte pohodlnou mateřskou podprsenku, která vám usnadní kojení.

Abyste celé období kojení prožila v maximální pohodě, je důležité se při výběru nové kojicí podprsenky řídit několika základními pravidly. Jaká to jsou?

1. Podprsenku vybírejte až v 9. měsíci

Prsa se těsně před porodem, a hlavně po něm, hodně mění. Proto je důležité vyměnit těhotenskou podprsenku za tu kojicí až v období devátého měsíce. Prsa budou v období kojení těžší, a proto jim musíte poskytnout maximální oporu. Kromě toho musí být podprsenka také nanejvýš pohodlná. Tlačící nebo škrtící model by mohl zablokovat mléčné žlázy a v horším případě způsobit i nepříjemný zánět.

Astratex tip:

Do porodnice si vezměte tu nejpohodlnější podprsenku. Ideálně by měla být bez kostic a o velikost větší, než jste zvyklá si kupovat. Doporučujeme ji vybírat až týden před porodem, protože se vám prsa hodně změní a vy tak budete schopna tento kousek nosit ihned. Po prvním týdnu až dvou, kdy se vám prsa budou formovat, měření zopakujte. Ujistíte se tak, že máte správnou velikost a zamezíte tím nechtěným komplikacím.

2. Měření je základ

OBVOD PRSOU

Měřte se bez podprsenky nebo v jednoduchém bavlněném modelu, který nezmenšuje prsa a nemá vycpávky. Měřte ňadra v oblasti bradavek. Ujistěte se, že máte metr ve vodorovné poloze po celém obvodu, a že se pohodlně nadechnete, aniž by vás tlačil. Tato hodnota vám ukáže velikost košíčků (např. C).

OBVOD POD PRSY

Změřte obvod těsně pod prsy. Dávejte si pozor, abyste metr měla v jedné rovině po celém obvodu. Při měření vydechněte a od finální hodnoty odečtěte 2 až 3 cm. Naměřená hodnota vám v tabulce velikostí ukáže, jaký obvod podprsenky si zakoupit (např. 85).

A co kalhotky?

Pokud si chcete pořídit nové kalhotky, které budete nosit po porodu (ne těhotenské), doporučujeme vybrat modely s vyšším pasem a alespoň o velikost či dvě větší, než jste nosila před otěhotněním. Vyzkoušejte i nastavitelný pás po porodu, který zformuje kůži a postavu, pomůže vyrovnat bříško, redukovat strie a zlepší držení těla.

Astratex tip:

Kojicí podprsenku budete prát častěji, než jste zvyklá. Potřebujete alespoň tři, abyste je mohla střídat. V podprsence navíc budete i spát. Ideální jsou modely bez výztuže, kostic, případně i bez zapínání. 

3. Vybírejte vhodné materiály a střihy

Ideální kojicí podprsenka nesmí nikde tlačit ani škrtit a měla by být z elastických a prodyšných materiálů jako je například bavlna, která snáší i vyšší teploty praní. Pohodlí poskytnou i přírodní modal a viskóza. Důležité je, aby byl materiál prodyšný a umožňoval namáhané pokožce dýchat. 

Astratex tip:

Vyzkoušejte praktické vkládací bavlněné vložky do podprsenky, které jsou skvělým pomocníkem každé budoucí maminky. Jsou tenké, extrémně savé a udrží pokožku prsou suchou.

Hledáte rady či inspiraci?

Pusťte si náš pořad Minuta v prádle, ve kterém jsme si přichystali třídílnou sérii pro maminky. Poradíme vám, v jakém prádle nejlépe zvládnete těhotenství, na co nezapomenout, až si budete balit do porodnice a ukážeme vám to nejpohodlnější prádlo pro novopečené maminky.

Prádlo pro budoucí maminky

Co si zabalit do porodnice?

Prádlo pro čerstvé maminky