Slavíme Den Země: S jakým prádlem budete šetřit planetu i peněženku?

Slavíme Den Země: S jakým prádlem budete šetřit planetu i peněženku?

22. dubna 2024
Jak vybratTrendyO prádle

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Ekologie a udržitelnost je velkým tématem posledních let. Víte, že i nákupem správného prádla a oblečení můžete přispět k ochraně přírody?

Znáte pojem uhlíková stopa?

Jedná se o množství vypuštěných skleníkových plynů vyjádřené v CO2 ekvivalentech. Každý z nás za sebou nějakou stopu zanechává. A jelikož stav naší planety se během minulé dekády začal hodně řešit, mnoho firem se snaží dopad svého podnikání a výroby na přírodu minimalizovat. Emise oděvního průmyslu tvoří přibližně 5 % z celkových emisí a přesná uhlíková stopa různých textilií se značně liší podle širokého spektra faktorů. 

Zajímejte se o materiály a výrobní postupy

Na internetu i v obchodech můžete narazit na spoustu výrobků, které se pyšní různými certifikáty, specifickými výrobními postupy nebo označením, že se jedná o „zelený“ produkt. Jaké prádlo si tedy vybrat? Společně si na udržitelné kousky posvítíme. 

SUPIMA bavlna

Vzácná bavlna je pěstována výhradně ve Spojených státech amerických, a to pouze na zhruba pěti stech rodinných farmách. Postup pěstování této unikátní rostliny se zde dědí z generace na generaci. Farmáři věnují maximální péči zachování zdravé půdy a kvality vody, která je při pěstování velice důležitá. Jednotlivá vlákna bavlny SUPIMA jsou až o 35 % delší než vlákna klasické bavlny a až dvakrát pevnější. Vyznačují se vysokou měkkostí a flexibilitou. Výborně drží původní barvu i po mnoha vypráních. 

Právě z této fantastické tkaniny pro vás specialisté z Astratexu vytvořili kolekci SUPIMA SUPERLIGHT. 

Menstruační kalhotky a plavky

U tématu udržitelnosti nelze vynechat hit posledních let: menstruační kalhotky. Nejen, že jsou pohodlné, ale usnadňují život tisícům žen, které se rozhodly je vyzkoušet. Vypadají jako běžné kalhotky různých střihů. Oproti klasickým menstruačním pomůckám nabízí udržitelnou alternativu, která šetří nejen přírodu, ale i vaši peněženku. Při správné péči vám totiž vydrží mnoho let, a proto se počáteční investice velmi vyplatí. Na téma menstruačních kalhotek si můžete přečíst náš článek

Věděla jste, že existují i menstruační plavky? Narozdíl od kalhotek plně nenahradí menstruační pomůcky při silném krvácení. Slouží k nim ale jako skvělý doplněk, abyste se u vody během svých dnů cítila sebejistě a pohodlně. Samostatně je pak můžete nosit během očekávání menstruace nebo na začátku a konci cyklu.

Přírodně barvené tkaniny

V minulosti se k barvení tkanin používaly zejména přírodní barvy a pigmenty. K tomu se postupně vrací i někteří výrobci prádla a oblečení. Objevte například EARTH COLLECTION od značky DORINA. Pro její vytvoření byly použity kvalitní přírodní materiály jako modal a Tencel™, vzor krajek se inspiruje květinami. K barvení se používají přírodně získaná barviva ze zeleniny, kořenů, listů, dřeva, květů a bobulí. Díky zvoleným materiálům a technologiím je prádlo extra pohodlné a vhodné i pro velmi citlivou pokožku

Šetrná výroba

V Astratexu víme, že pohodlí je na prvním místě, proto jsme pro vás připravili řadu extra komfortního prádla, které se skvěle hodí na každodenní nošení, domácí lenošení nebo dokonce i na spaní. Najdete v ní příjemné kalhotky klasického i tanga střihu a jednoduché nevyztužené podprsenky lambádového typu. Prádlo se šije v Itálii a při jeho výrobě se s ohledem na planetu spotřebovává méně elektřiny i vody díky kvalitním strojům a šetrným výrobním postupům. 

Ekologický bambus

Znáte bambusové prádlo? Pokud ne, je na čase to napravit. Bambus má vynikající vlastnosti, a i když je extrémně tvrdý, prádlo z jeho vláken je měkké a velmi pohodlné. Navíc je i pružný a svou jemností se na dotek téměř vyrovná hedvábí. Skvěle absorbuje vlhkost a je až čtyřikrát savější než bavlna. Třešničkou na dortu je schopnost pohlcování pachů a antibakteriální vlastnosti. Bambus je ale především perfektním obnovitelným zdrojem díky neuvěřitelně rychlému růstu až 1 metr za den. Při jeho pěstování se nepoužívají pesticidy ani umělá hnojiva a vlákna se zpracovávají bez chemie.  

Více o bambusovém prádle se dočtete v našem článku

Označení Oeko-Tex®

Oeko-Tex® patří mezi nejznámější certifikáty na světě. Slouží pro identifikaci textilií, které jsou testovány na přítomnost škodlivin. V případě, že na štítku od výrobce toto označení najdete, znamená to, že při výrobě nebyly použity chemické látky, produkt je zcela bezpečný a nezávadný. Tkaniny s tímto označením se vyrábí šetrně a zodpovědně vzhledem k přírodě. Testovací kritéria pro standard Oeko-Tex® jsou neustále zpřísňována a upravována na základě nejnovějších vědeckých poznatků.