Jak správně pečovat o plavky

Jak správně pečovat o plavky

Když už se rozhodnete investovat do kvalitních plavek, chcete, aby vydržely krásné co nejdéle. Výdrž materiálu a celkových vlastností ale nezávisí jen na ceně zboží. Je potřeba o plavky řádně pečovat. Řiďte se těmito pokyny a udržte své plážové kousky ve skvělé kondici.

14. června 2024
Plavky

Denisa Stasinková

redaktorka

Ať jsou krásné každé léto

☀️ Před prvním použitím 

Plavky přeperte ve vlažné vodě a nechte uschnout ve vodorovné poloze. Košíčky podložte ručníkem či bavlněnou utěrkou, aby držely tvar. 

☀️ Co s mokrými plavkami? 

Na přenos je zabalte ideálně do ručníku či utěrky. V igelitovém sáčku se chlor i sůl snadněji zažerou do vláken a mohou je poničit. Po příchodu domů je ihned vybalte z vaší plážové tašky.

☀️ Střídejte více kousků 

Víte, že při celodenním nošení byste měla vystřídat minimálně dvoje plavky? Pokud máte jedny, určité partie a zároveň části plavek mohou být celý den mokré. To není dobré ani pro vaši pokožku, ani pro látku plavek. 

☀️ Namažte se před oblékáním 

Opalovací krémy, spreje a oleje na plavkách zanechávají těžko odstranitelné skvrny. Plavky si oblékněte až poté, co se namažete a necháte přípravek dobře vstřebat. Při mazání během nošení vždy část plavek odhrňte, kůži namažte, nechte chvíli zaschnout a pak vraťte látku na místo.  

☀️ Praní, žehlení a sušení 

Plavky perte po každém nošení v čisté vodě, nebo přidejte mýdlo s neutrálním pH. Nepoužívejte aviváž, která negativně ovlivňuje pružnost vláken. Plavky sušte ideálně na vzduchu ve vodorovné poloze. Vyhněte se přímému slunci, sušičce i radiátorům, plavky nežehlete. Přímé působení vysokých teplot narušuje strukturu materiálu i barvu. 

☀️ Jak na skvrny? 

Použijte jedlou sodu, kterou nasypete přímo na flíček. Nechte chvíli působit a vyperte. Pomoci může také pár kapek bílého octa přidaného do vody. Pozor ale na množství, aby se neponičila barva tkaniny. 

Prací symboly

Při péči o spodní prádlo a plavky je především nutné řídit se pokyny na štítku. Pojďme si vysvětlit symboly, které se zde mohou objevit.