Podpořte Loono v šíření osvěty a boji proti rakovině

Podpořte Loono v šíření osvěty a boji proti rakovině

Loono je tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů. Společně díky osvětě v oblasti prevence rakoviny pomáhají zachraňovat životy. Prevence ale začíná u každého z nás. Jak na ni?

1. července 2024

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Sáhněte si do svědomí. A pak na prsa!

Kontrolujete si prsa každý měsíc? Pokud ne, ten správný čas začít je právě teď. Samovyšetření je zásadní součástí péče o naše zdraví. Přesto ho mnoho lidí opomíná. Důvody jsou různé, ať už se jedná o neznalost, strach či stud.

Proč je to důležité?

🟠 Na celém světe trpí rakovinou prsu až 8 milionů žen.

🟠 V České republice jich ročně zemře okolo 1 700.

🟠 Až 30 % případů by se dalo předejít.

🟠 Na preventivní mamografické kontroly chodí pouze 60 % žen.

Loono

Loono se za 10 let své existence rozrostlo na 150členný tým mladých lékařů a profesionálů. Organizace již zrealizovala přes 3 500 workshopů, vyškolila 140 000 lidí a pomohla zachránit 90 životů. Funguje především díky finanční pomoci od lidí a firem. Pravidelně pořádá crowdfundingové kampaně a má také charitativní e-shop, kde si můžete koupit trička, hrnečky, ponožky a další předměty. Nejen, že si tím uděláte radost, ale přispějete na dobrou věc.

Mějte zdraví pod palcem

Mějte zdraví pod palcem

Nejste si jisti, jak se samovyšetření provádí? Stáhněte si aplikaci Preventivka, se kterou se naučíte jak na to, a navíc vám ho bude i pravidelně připomínat. Stejně jako termíny vašich prohlídek u lékařů. Aplikace je zdarma a doporučuje ji mnoho lékařů po celém Česku.

Naše zdraví v číslech

🟠 Míra obezity v ČR je 19,3 %, nadváhou či obezitou trpí až 20 % patnáctiletých. 
🟠 Denně kouří 16,6 % dospělých. Zde je ale trend klesající, v roce 2010 to bylo 23 % dospělých.
🟠 V konzumaci alkoholu jsme na druhém místě v EU, nadměrně pije 30 % mužů a 12 % žen.
🟠 Pouze 25 % dospělých se hýbe 2,5 hodiny týdně mírnou fyzickou aktivitou.

Změna začíná u každého z nás. Věřte, že i malé kroky správným směrem udělají velký rozdíl. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny, zkuste eliminovat nebo alespoň omezit rizikové chování jako pití alkoholu či kouření a zařaďte do svého režimu více fyzické aktivity. Není nutné hned běžet maraton, ale co takhle vystoupit cestou z práce o zastávku dříve a dojít pěšky? A to nejdůležitější? Nezanedbávejte se a choďte na pravidelné prohlídky. 

Jaké jsou základy prevence?

Vyzkoušejte si samovyšetření

Vyzkoušejte si samovyšetření

Podívejte se na video a zjistíte, že je to snadné. Samovyšetření vám zabere jen pár minut, ale jeho přínos je nezpochybnitelný.

Správná podprsenka je důležitější, než si myslíte

Výběr spodního prádla je pro ženy zcela zásadní. Nejen z estetického hlediska, ale i z toho zdravotního. Víte, jak vám může špatná podprsenka uškodit? Kromě bolestí zad i šíje, otlačenin a špatného držení těla jsou tu i vážnější následky.

Kostice: dobrý sluha, ale zlý pán

Kostice rozdělují ženy na dva tábory. Jedny na ně nedají dopustit, protože pomáhají tvarovat a pozvednou ňadra, jiné je zásadně odmítají. Kostice rozhodně nejsou zdravotně závadné, ale aby tomu tak bylo, je naprosto stěžejní vybrat správnou velikost podprsenky. V opačném případě kostice tlačí do žeber i prsou a mohou při dlouhodobém nošení způsobit poškození prsní tkáně a vést k tvorbě zánětů i cyst.

 

Když máte správnou velikost podprsenky, kostice obkrouží celý spodek ňadra a směřuje do podpaží.

Jak poznat správně padnoucí podprsenku?

Jak poznat správně padnoucí podprsenku?

Podívejte se na náš návod a naučte se vybírat prádlo, které vám perfektně padne.

Prádlo pro všechny vaše příběhy

Život si pro nás občas připraví nejedno překvapení. Některá z nich bohužel přijdou v podobě nemoci naší či někoho z blízkých. Ať už si pro vás osud přichystal jakoukoli zkoušku, v Astratexu myslíme na všechny. Proto v našem portfoliu najdete i protetické podprsenky po ablaci a vkladky do podprsenky.