Jak poznat správně padnoucí podprsenku?

Jak poznat správně padnoucí podprsenku?

10. srpna 2023
Jak vybrat

Karolína Marvánková

redaktorka

Nosíte správnou velikost podprsenky? Většina z vás pravděpodobně řekne ano, ale výzkumy ukazují, že přibližně 80 % žen nenosí takovou velikost, jakou by měly! Jak ale vlastně poznat, která velikost je ta správná?

Výběr velikosti podprsenky začíná u měření. K tomu používejte zásadně krejčovský metr. Ten by měl být při měření natažený, ale neměl by škrtit. Vždy také dávejte pozor, aby byl ve vodorovné poloze. Pro určení velikosti potřebujeme znát obvod hrudníku přes prsa a pod prsy.

Obvod přes prsa se měří v nejširší části hrudníku, u žen to zpravidla bývá přes bradavky. Další míru, tedy obvod pod prsy, je potřeba měřit skutečně těsně pod prsy. Jakmile máme takto naměřené míry, snadno zjistíme správnou velikost podprsenky. Stačí jen najít v tabulce velikostí odpovídající velikost od daného výrobce. Jak ale u podprsenky, kterou už například máme doma, poznáme, že sedí skutečně tak, jak má? Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak snadno poznáte správně padnoucí podprsenku.

Obvod podprsenky

Ač se to na první pohled nemusí zdát, správně zvolený obvod podprsenky hraje velmi důležitou roli. Právě on by totiž měl nést většinu váhy prsou, ne ramínka, jak si často lidé myslí. Pokud je obvod velký, nemůže tuto svou funkci plnit správně a váha prsou spočívá právě na ramínkách – to pak může způsobovat bolesti v ramenou, otlaky od ramínek a v neposlední řadě ani prsa v takové podprsence nemají takový tvar, jaký by mít měla. Správně zvolený obvod by měl k tělu těsně přiléhat, ovšem měl by být dostatečně volný, abyste se volně nadechla. 

Zleva: obvod podprsenky nízko, malý obvod podprsenky, obvod příliš nahoře

Astratex tip:

Signálem, že s podprsenkou není vše v pořádku, mohou být také bolesti ramen. Ty jsou totiž často způsobeny opět nevhodně zvoleným (velkým) obvodem podprsenky. Váha spočívá na ramínkách, což může ve finále způsobit i nemalé bolesti v ramenou (zejména pokud má žena větší poprsí).

Velký a správný obvod podprsenky

Zadní část by neměla jít od těla odtáhnout na vzdálenost větší než na tří prstů. Zádní díl by měl být v pravém úhlu k pažím, zapínání by tak mělo být ve stejné výšce jako přední část podprsenky. V žádném případě se zadní část nesmí posouvat nahoru! To je jasným signálem, že obvod je příliš velký.

Ramínka

Většina váhy prsou by měla spočívat na obvodu podprsenky, ne v ramínkách. Ramínka se tedy nikdy nesmí zařezávat! Zároveň by však samozřejmě neměla ani padat. Naštěstí je u drtivé většiny podprsenek délka ramínek regulovatelná, stačí tak jen zkrátit ti prodloužit jejich délku podle potřeby.

Astratex tip:

Velikosti košíčků se zmenšují (nebo zvětšují) úměrně s velikostí obvodu. Košíček B je tak u obvodu 70 menší než u obvodu 80 a podprsenka 65D tak má přibližně stejně velký košíček jako 70C a 75B atp. Pokud si tedy zkoušíte např. podprsenku velikosti 75B a košíček je vám akorát, ale potřebovaly byste menší obvod, je třeba zároveň s menší velikostí obvodu zvětšit číslo košíčku. Správně byste tak měly sáhnout po velikosti 70C.

Košíčky

Jedním ze signálů špatné velikosti podprsenky může být tzv. přetékající prso, kdy příliš malý košíček celé ňadro nepojme, to pak přetéká a vytváří nevzhledné boule. Ovšem objevit se může i opačný problém. Pokud je košíček příliš velký, jeho okraje od prsa odstávají, při pohybu se podprsenka krabatí a různě shrnuje. Při správně zvolené velikosti by měl košíček kopírovat linii prsu a přirozeně navazovat – nesmí se tedy nikde zařezávat, ale ani odstávat.

Velké košíčky

Správná velikost košíčků

Malé košíčky

Kostice

V přední části podprsenky by se pod kostici neměl vejít více než jeden prst. Pokud zvednete ruce vzhůru, zůstane správně zvolená podprsenka stále na stejném místě. V přední části se nesmí vyhrnovat přes prsy! 

Kostice má za úkol podpírat prsa. Aby tuto funkci plnila správně, musí kostice prs obepínat, ne se do něj zařezávat. Konec kostice by se měl nacházet pod podpažím. Je také potřeba dát pozor na to, aby kostice v přední části podprsenky, kde se košíčky spojují, těsně přiléhala k tělu. Tato část podprsenky by neměla odstávat, ale neměla by ani příliš tlačit.