Na velikosti záleží
„75/B padne všem, nebojte.“ Tak přesně tohle je jedna z vět, kterou snad v životě slyšela každá žena, která si někdy vybírala prádlo. Brafittingu, neboli správnému zkoušení spodního prádla, se u nás v minulosti příliš nevěnovala pozornost a bralo se prostě to, co bylo k dostání v obchodech. Často právě již zmiňovaná „sedmdesátpětka bé“, která byla považována za univerzální velikost na každá prsa. Ať už z důvodu nedostatku zboží, nebo proto, že vliv špatné podprsenky na zdraví a držení těla nebylo nijak probírané téma. I to byl jeden z důvodů, proč vznikl Astratex. Dnes už díky edukaci víme, že špatná velikost podprsenky je strašák nejen pro váš outfit z hlediska estetiky, ale také pro vaši šíji, záda a ramena, na které má nošení nesprávného prádla výrazný negativní vliv. Pojďme se spolu naučit, jak správně padnoucí prádlo vypadá.
Astratex tip:
Váháte, který střih vybrat? Poradí náš podprsenkový průvodce. S výběrem správné velikosti pomůže online Poradna.
Měření je klíčem k úspěchu
Výběr velikosti podprsenky začíná u měření. K tomu používejte zásadně krejčovský metr. Ten by měl být při měření natažený, ale nesmí škrtit. Vždy také dávejte pozor, aby byl ve vodorovné poloze.
KROK 1: Měření prsou
⭕Měřte se buď bez podprsenky nebo v jednoduché bavlněné podprsence, která nezmenšuje prsa a nemá vycpávky.
⭕Ňadra měřte v oblasti bradavek. Ujistěte se, že je metr ve vodorovné poloze po celém obvodu, a že se pohodlně nadechnete, aniž by vás tlačil.
KROK 2: Měření pod prsy
⭕Změřte obvod těsně pod prsy. Metr mějte v jedné rovině po celém obvodu. Při měření vydechněte a od finální hodnoty odečtěte 3 až 5 cm.
⭕U každého produktu najdete tabulku velikostí. První hodnota odhalí velikost košíčků (například C), druhá naměřená hodnota vám ukáže, jaký obvod podprsenky si zakoupit (například 85).
KROK 3: Obvod pasu
⭕Měření obvodu pasu je důležité zejména pro nákup kalhotek, body či jednodílných plavek.
⭕Obvod pasu měřte vždy v nejužší části trupu, zpravidla to bývá těsně nad pupíkem.
KROK 4: Obvod boků
⭕Oblékněte si klasické kalhotky či tanga, neměřte se v kalhotkách s kraťáskovými nohavičkami či ve stahovacím prádle.
⭕Stoupněte si před zrcadlo a ujistěte se, že obvod měříte v nejširším místě.
⭕Ideální je pomoc druhé osoby, která zajistí, že je metr ve vodorovné poloze.
Obvod podprsenky
Ač se to na první pohled nemusí zdát, správně zvolený obvod podprsenky hraje stěžejní roli. Právě obvod, nikoliv ramínka, by totiž měl nést většinu váhy prsou. Pokud je obvod příliš velký, nemůže tuto funkci plnit správně a váha prsou spočívá právě na ramínkách – to pak může způsobovat bolesti v ramenou a nepříjemné otlaky. Kromě toho vám taková podprsenka neudělá doboru službu ani co se tvaru poprsí týká. Volný obvod totiž vylézá nahoru a prsa tím pádem klesají dolů. Navíc pak zapínání prádla často vykukuje pod oblečením a tvoří na zádech nevzhledný oblouk. Správně zvolený obvod těsně přiléhá k tělu, přesto však neškrtí, nevytváří rudé otlaky na kůži a neomezuje vás v dýchání.
Signálem, že s podprsenkou není něco v pořádku, mohou být kromě viditelných znaků také bolesti ramen. Ty jsou často způsobeny právě nevhodně zvoleným (příliš velkým) obvodem podprsenky. Váha ňader pak spočívá na ramínkách, což je problém zejména u žen s velkým poprsím. Zadní část obvodu by neměla jít od těla odtáhnout na vzdálenost větší než na dvou prstů. Zadní díl má být v pravém úhlu k pažím, zapínání ve stejné výšce jako přední část podprsenky. V žádném případě se zadní část nesmí posouvat nahoru. To je jasným signálem, že obvod je příliš velký.
Tip od našich specialistek
Černé tkaniny bývají barvené, proto mohou být pevnější a méně pružné. Dbejte na to při výběru podprsenky. Pokud kupujete černé prádlo, může se stát, že vám obvod (minimálně ze začátku) bude těsnější, než jste zvyklá. Menší obvod snadno vyřešíte díky prodlouženému zapínání. Příliš velký nebo vytahaný obvod také neznamená, že musíte podprsenku hned vyhodit, sáhněte po zkracovači obvodu. Při zakoupení nové podprsenky se vám může zdát, že je příliš těsná. Neznamená to, že jste vybrala špatně, obvod časem mírně povolí.
Ramínka
Většinu váhy prsou by měl nést obvod podprsenky, ne ramínka. Ta se nikdy nesmí zařezávat. Zároveň by však samozřejmě neměla ani padat. Naštěstí je u drtivé většiny podprsenek délka ramínek nastavitelná, stačí tak jen zkrátit či prodloužit jejich délku podle potřeby. Pod správně utažené ramínko byste měla bez problémů vsunout prst, avšak vždy utahujte dle pocitu. Pokud máte asymetrická prsa, nastavení ramínek je pomůže opticky vyrovnat. Ideální je, když vám druhá osoba pomůže ramínka dotáhnout, zatímco stojíte vzpřímeně, krk vytahujete vzhůru a lopatky stahujete dozadu k sobě. Tak vám podprsenka může pomoci držet správný postoj po celý den. Jste-li majitelkou bujných křivek, volte podprsenky se širokými či alespoň vypodloženými ramínky. Pomoci může také podložka pod ramínka.
Košíčky
Jedním ze signálů špatné velikosti podprsenky může být tzv. přetékající prso, kdy příliš malý košíček celé ňadro nepojme. To pak přetéká a vytváří nevzhledné boule. Ovšem objevit se může i opačný problém. Pokud je košíček příliš velký, jeho okraje od prsa odstávají, při pohybu se podprsenka krabatí, shrnuje a zachytává se o ni látka svrchního oděvu. Výsledný dojem je pak ten tam. Při správně zvolené velikosti by měl košíček kopírovat linii prsu a přirozeně navazovat – nesmí se tedy zařezávat ani odstávat. Dekolt bude jinak vypadat v podprsence s výztuží a v nevyztuženém prádle. Proto se může stát, že u různých střihů vám sednou různé velikosti. Není to tedy o tom, že se jednou změříte a budete vždy každou podprsenku kupovat ve stejné velikosti. Většina žen má od ideální velikosti rozptyl jednu velikost košíčku dolů i nahoru. Zatímco u nevyztužené podprsenky nám často stačí menší košíček, jelikož prso si do něj přirozeně „sedne“, u vyztužených podprsenek, které více tvarují a prso pozvednou, často vyhovuje košíček větší. Kapitolou sama o sobě jsou pak Push-Up či Bardot podprsenky. V případě, že máte velká prsa, volte podprsenky, které mají vyztužený nebo zpevněný boční díl. Ten pomůže nejen tvarovat, ale i lépe nést váhu poprsí.
Tip od našich specialistek
Velikosti košíčků se zmenšují nebo zvětšují úměrně s velikostí obvodu. Košíček B je tak u obvodu 70 menší než u obvodu 80. Podprsenka 65/D tak má přibližně stejně velký košíček jako 70/C a 75/B atp. Pokud si tedy zkoušíte např. podprsenku velikosti 75/B, přičemž košíček je vám akorát, ale potřebovala byste menší obvod, je třeba zároveň s menší velikostí obvodu zvětšit číslo košíčku. Správně byste tak v tomto případě měla sáhnout po velikosti 70/C.

Příliš velké košíčky

Správná velikost košíčků

Příliš malé košíčky
Kostice
Kostice mohou být dobrý sluha, ale zlý pán. Zpravidla rozdělují ženy na dva tábory. Jedny na ně nedají dopustit, protože jim pomáhají tvarovat a pozvednou ňadra, jiné je zásadně odmítají. Kostice rozhodně nejsou zdravotně závadné, ale aby tomu tak bylo, je naprosto stěžejní vybrat správnou velikost podprsenky. V opačném případě kostice tlačí do žeber i prsou a mohou při dlouhodobém nošení způsobit poškození prsní tkáně a vést k tvorbě odřenin, v horších případech i zánětů. Když máte správnou velikost podprsenky, kostice obkrouží celý spodek ňadra a směřuje doprostřed podpaží. V přední části podprsenky by se pod kostici neměl vejít více než jeden prst. Pokud zvednete ruce vzhůru, zůstane správně zvolená podprsenka stále na stejném místě. V přední části se nesmí vyhrnovat přes prsa a střed podprsenky těsně přiléhá k tělu.